Scenariusze Smart Home / Poczuj ciepło podłogi

powrót

Poczuj ciepło podłogi

Wstajesz rano z łóżka
Godzinę przed pobudką Quantum uruchamia funkcję WARM FLOOR
Ciepła podłoga umila Twój poranek

Jak ustawić funkcję Warm Floor w aplikacji mobilnej?

Zobacz, krok po kroku, co należy zrobić, aby uruchomić funkcję komfortowej podłogi

Wejdź w aplikację SALUS Smart Home
Wybierz urządzenie Quantum i kliknij w ikonę koła zębatego
Na dole strony wejdź w ustawienia zaawansowane – widząc komunikat bezpieczeństwa, kliknij dalej
Znajdź funkcję komfortowej podłogi
--> wybierz odpowiedni dla siebie poziom
Zapisz ustawienia

Produkty użyte w scenariuszu

Regulator Quantum SQ610RF
Bramka UGE600
Aplikacja SALUS SMART HOME

Ogrzewanie podłogowe – czym jest?

Ogrzewanie podłogowe wodne – potocznie zwane „podłogówką” – to zasilane wodą grzewczą, montowane w podłodze ogrzewanie płaszczyznowe, które się cechuje dużą bezwładnością cieplną (długi czas nagrzewania i stygnięcia). Inaczej mówiąc, wodna podłogówka to wykonany z metali lub tworzysz sztucznych system rur grzejnych, którego elementy długo się nagrzewają, ale też długo oddają ciepło.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne to przewody / maty / folie grzejne również umiejscowione w podłodze, jednak nie jest ono zasilane wodą, a prądem elektrycznym.

W „podłogówce” – odmiennie niż w tradycyjnym ogrzewaniu konwekcyjnym – ciepło jest rozprowadzane na zasadzie promieniowania. Nie występuje tu niezdrowy efekt unoszenia się kurzu, co wpływa korzystanie na pracę dróg oddechowych człowieka.

Ogrzewanie podłogowe może być wykorzystywane zarówno jako główne ogrzewanie domowe, jak i jako uzupełnienie ogrzewania grzejnikowego (wówczas mówimy o systemie mieszanym). W tym typie ogrzewania temperatura jest regulowana z użyciem czujników i termostatów.

Zaleca się, aby przy użytkowaniu ogrzewania podłogowego podłoże nie było cieplejsze niż 35 ℃ w strefach brzegowych i 29 ℃ w obszarach, w których najczęściej przebywają mieszkańcy.

Warto pamiętać, że jeżeli planujemy wprowadzić ogrzewanie podłogowe, budynek powinien być ocieplony. Ogrzewanie podłogowe najlepiej spełnia swą rolę przy zminimalizowaniu strat ciepła.

Ogrzewania podłogowe w systemie SALUS Smart Home – zalety:

• komfort ciepłej podłogi – zastosowany do ogrzewania podłogowego regulator Quantum dodatkowo zawiera funkcję komfortowej podłogi (Warm Floor)

• długie oddawanie ciepła
• łatwość sterowania (regulatory temperatury)
• równomierny rozkład temperatury we wnętrzu
• ogrzewanie podłogowe nie wymaga montażu grzejników
• estetyczny wygląd pomieszczenia – niewidoczna instalacja (lokalizacja w podłodze)
• znacznie mniejsze unoszenie się w powietrzu kurzu (promieniowanie, a nie konwekcja – rozwiązanie idealne dla alergików i astmatyków)
• większa niż w przypadku ogrzewania grzejnikowego wilgotność powietrza
• idealny dla organizmu rozkład temperatur (cieplej u stóp)
• oszczędność: mniejsze niż w ogrzewaniu grzejnikowym zużycie czynnika grzewczego. Grzejniki wymagają temperatury zasilania powyżej 60°C, ogrzewanie podłogowe około 45°C

Jak działa sterowanie ogrzewaniem podłogowym w SALUS Smart Home?

Regulator temperatury (termostat, regulator pokojowy) na bieżąco kontroluje temperaturę w pokoju. Gdy zachodzi potrzeba, wysyła sygnał listwie ogrzewania podłogowego, do której są podłączone elementy wykonawcze (siłowniki termoelektryczne) otwierające wkładki termostatyczne na poszczególnych pętlach ogrzewania podłogowego. By sparować ze sobą listwy i regulatory, potrzebny jest koordynator sieci ZigBee. Aby sterować ogrzewaniem podłogowym przez Internet niezbędna jest bramka internetowa UGE600.